בלוג

אחד מבוני חברון | ד"ר נעם ארנון

דוד לוי היה מנהיג אמיץ, בעל לב יהודי חם, המחובר לשורשים, לאבות ולאימהות, לעם ישראל, למורשת ולמסורת ישראל. בתפקידיו השונים בממשלות ישראל, בעיקר בתפקידו כשר הבינוי והשיכון, ביטא עמדה של נאמנות לארץ ישראל וליישובה

6.6.24, 13:20 | אלימלך קרזן | 13 צפיות

היישוב היהודי בחברון אבל על לכתו של דוד לוי ז"ל, בונה הרובע היהודי בעיר האבות.
דוד לוי היה מנהיג אמיץ, בעל לב יהודי חם, המחובר לשורשים, לאבות ולאימהות, לעם ישראל, למורשת ולמסורת ישראל. בתפקידיו השונים בממשלות ישראל, בעיקר בתפקידו כשר הבינוי והשיכון, ביטא עמדה של נאמנות לארץ ישראל וליישובה.
אחד ממפעליו היה בנייתו מחדש של הרובע היהודי העתיק בחברון. הרובע היה מרכז חייו של היישוב בחברון לאורך מאות שנים, ובו התקיימו חיי קהילה פעילים ותוססים: מבנים ומוסדות, בתי כנסת, הכנסת אורחים, תעשיה זעירה ומסחר. אחרי הפרעות והטבח בתרפ"ט (1929) גורשו הניצולים היהודים מהעיר, ולאחר הכיבוש הירדני בתש"ח (1948) החלה פעולות ביזה והרס שהסתיימו בחורבן מוחלט של הרובוע ע"י השלטון הירדני ועיריית חברון. במרכז הרובע ההרוס ניצבו שרידי בית הכנסת אברהם אבינו שהפך לגל אשפה ודיר בהמות. זעקת העוול והחורבן שעלתה מההריסות המשיכה להישמע גם אחרי שחרור חברון והקמת קריית ארבע. באמצע שנות ה- 70 החלו עבודות חשיפת בית הכנסת, ובתחילת שנות ה – 80 שוחזר בית הכנסת והחלה התיישבות בבתים יהודים ששרדו סביבו ובמגורים זמניים. באמצע שנות ה- 80, כאשר כיהן דוד לוי כשר הבינוי והשיכון, החלה יוזמה לבנות מחדש את הרובע על תוואי הבתים היהודים העתיקים. דוד לוי נתן את חסותו למפעל; לפי דבריו גם אימו לפני פטירתה הפצירה בו לבנות את חברון. הבתים החדשים נחנכו במעמד חגיגי בתשמ"ט (1989). הרב הראשי הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו, התכבד בקביעת מזוזה, ודוד לוי נראה מאושר לציין רגע חגיגי ומרגש זה.
יהי זכרו ברוך, ת.נ.צ.ב.ה.
 
אין תגובות