חדשות

בשעה טובה: נדחתה העתירה נגד הנגשת מערת המכפלה

לאחר סאגה ארוכה, דחה בית המשפט המחוזי את ערעורם של עיריית חברון והוואקף המוסלמי נגד הנגשת מערת המכפלה | המשמעות: ככל שלא תוגש עתירה לבג"צ, ניתן יהיה להתחיל בביצוע הפרוייקט באופן מיידי

4.3.21, 16:56

האם פרוייקט הנגשת מערת המכפלה מגיע לקו הגמר?
ביום רביעי האחרון התקיים דיון נוסף בבית המשפט המחוזי בירושלים בעתירת עיריית חברון והוואקף המוסלמי כנגד הנגשת מערת המכפלה.
לדיון הגיעו אנשים רבים בעלי מוגבלות אשר הגישה למקום הקדוש מנועה מהם - ביניהם סטיב בלומברג אשר נפצע קשה בפיגוע ומאז מרותק לכסא גלגלים. "מאז שנפצעתי בפיגוע חזרתי לחיים באופן מלא, אולם הדבר היחיד שנמנע ממני הוא לבקר במערת המכפלה", אמר.
ירון לוי (בתמונה), יו"ר ארגון 'קולם' שחווה על בשרו רק לפני מספר ימים את הקושי הרב בהעדר ההנגשה במקום אמר: "באתי השבוע עד למערה אך לא נכנסתי בגלל חוסר הנגישות. חייבים מיידית לתקן את העוול הזה".
ח"כ משה אבוטבול הזכיר כי כאשר כיהן כראש רשות מקומית, חוייב להנגיש מבני ציבור - לא ייתכן כי כאן המדינה תילחם בחובה הזו. 
שירלי פינטו, מועמדת לכנסת מטעם 'ימינה' שהינה בעצמה חרשת ומדברת בשפת הסימנים, דיברה וריגשה את הנוכחים כשהסבירה באופן בלתי אמצעי את החשיבות בכך שאדם עם מוגבלות יזכה לנגישות ראויה ומכובדת - ולא לפתרון קוסמטי שאינו נותן מענה אמיתי. 
בדיון השתתפו גם שי גליק, יו"ר ארגון זכויות האדם 'בצלמו'  המוביל את המאבק להנגשת מערת המכפלה, יהודה פואה, יו"ר מנהלת חברון הרב הלל הורוביץ, יואל מרשק מהתנועה הקיבוצית (המאבק הצודק הזה חוצה מחנות ומגזרים) ועוד.
לטענת עו"ד סאמר שחאדה המייצג את העותרים - ראש עיריית חברון הרוצח תייסיר אבו סנינה והוואקף המוסלמי, הפקעת השטח לטובת הנגשת המקום הקדוש (שכזכור בוצעה לאחר שנים ארוכות של ניסיונות לבצע את ההנגשה בהסכמה ובשיתוף פעולה), איננה חוקית ותפגע ברגשות הדת של המוסלמים במקום.
לדבריו ניתן להסתפק ברמפה ומעלון פשוטים, אין צורך להקים שביל תקני ומעלית.
השופט רם וינוגרד קיבל את עמדת המדינה כי יש להנגיש את מערת המכפלה בהתאם לתוכנית המקורית - באמצעות שביל גישה תיקני מחניון המערה ובהמשך באמצעות מעלית וגשר, אשר יאפשרו את הגישה למקום הקדוש ללא מדרגה אחת - במקומן של קרוב ל100 מדרגות הקיימות כיום.
כעת, ככל שלא יוגש ערעור לבג"צ - ניתן יהיה לגשת לביצוע פרוייקט ההנגשה באופן מיידי.
ימים יגידו, נמשיך ונעדכן.
 
אין תגובות